مد پایدار یا سازگار با محیط زیست (Sustainable Fashion) امروزه یکی از داغترین ترندهای اجتماعی شده. این مسئله در مورد نگرانی های اجتماعی و زیست محیطی در حوزه ی تولید پوشاک و فشنه. توی این مقاله میخوایم در مورد ماهیت خود مد پایدار و دلایل اهمیتش صحبت کنیم .اگر شما هم جزو علاقمندان به مد و فشنید و در عین حال به محیط زیست هم اهمیت میدید تا آخر این مقاله با ما باشید.

همون طور که احتمالا میدونید صنعت مد بعد از صنعت نفت دومین صنعت آلوده کننده ی زمینه. چون توی هر مرحله از تولید تا دور ریز مقدار زیادی آلودگی و هدر رفت منابع ایجاد میکنه.

چطور ؟ به مثال زیر دقت کنید :

برای تولید یه تیشرت پنبه ای به یک کیلوگرم پنبه نیازه .

برای رشد دادن این مقدار پنبه بیش از ٢۰۰۰۰ لیتر آب مصرف میشه.

بعد از تولید پنبه با دستگاه های مکانیکی (مصرف برق) و ٨۰۰۰ نوع مواد شیمیایی (رنگ و…) این پنبه رنگ و پرداخت میشه و پارچه ای برای مرحله ی دوخت آماده میشه . توی کارگاه های دوخت برای دوخت این لباس دوباره از جریان برق استفاده میشه. توی تمام پروسه ی تولید ماشینهایی که این محصولات رو حمل میکنن از بنزین و گازوییل استفاده میکنن . بعد از رسیدن این تیشرت به فروشگاه یا به فروش میرسه یا فروخته نمیشه و مستقیم به محل دفن زباله میره و علاوه بر هدر رفتن اون همه آب، ٨۰۰۰ نوع مواد شیمیایی رو هم به خاک وارد میکنه .

فکر میکنید اگر فروخته بشه خیلی خوبه ؟

اشتباهه، اکثر مردم به خاطر قیمتای پایین از فست فشن ها خرید میکنن. حتی اگه اینقد کیفیتشون پایین باشه که بعد از یه مدت کوتاه مجبور بشن دور بندازنشون . پس لباس فروخته شده هم بعد از یه مدت کوتاه به همون محل دفن زباله میرسه. این یعنی اتلاف بی رویه ی منابع طبیعی زمین و فاجعه ی زیست محیطی و اینجاست که ضرورت مد پایدار به وجود میاد.

چطور میتونیم از این فاجعه جلوگیری کنیم ؟

با رو اوردن به مد پایدار میشه این آلودگی ها رو تا حد خیلی زیادی کاهش داد. هم کارخونه های تولیدی و هم مصرف کننده ها باید الگوی تولید و مصرف رو تغییر بدن. تا بتونیم سیارَمون رو از نابودی نجات بدیم وگرنه به زودی توی دریایی از لباس های دور ریخته شده غرق میشیم.

مد پایدار(سازگار با محیط زیست) چیه؟

مد پایدار به این معنیه که توی تولید و مصرف پوشاک بیشترین توجه رو به انسانیت و محیط زیست داشته باشیم. تولید و مصرف ما نباید هیچ ردپای منفی ای از خودش به جا بذاره .(چه از نظر اتلاف منابع و انرژی چه از نظر آلودگی)

مد پایدار فقط شامل لباس میشه؟

خیر ، به استفاده ی درست و مقرون به صرفه از لباس، کیف، کفش، اکسسوری و … میگن مد پایدار.

هدف مدپایدار چیه؟

خیلی ساده ، جلوگیری از اتلاف منابع و آلودگی زمین با اصلاح سیستم تولید و مصرف.

در قسمت تولید : اصلاح طراحی، تولید مواد اولیه، ساخت، حمل و نقل، انبارداری، بازاریابی و فروش

در قسمت مصرف : استفاده مجدد، تعمیر و بازیافت محصول

تقریبا سوئد توی مساله ی مد پایدار پیشروترینه و مخصوصا تونسته قسمت تولید رو خیلی بهینه کنه. همچنین مصرف کننده ها رو برای استفاده ی مجدد و بازطراحی تشویق میکنه .

چرا زندگی پایدار بهترین شیوه ی زندگیه؟

این روش از دو جهت کاملا به صرفه ست هم از نظر زیست محیطی که در موردش گفتیم، هم از نظر اقتصادی.

برای مثال به نظر شما اقتصادی تره که یه شلوار جین ۱۵۰ هزارتومنی بخرید که ٣ ماه بعد زانو بندازه و رنگش بره و گشاد بشه ،یا یه شلوار جین ۴۰۰ هزارتومنی که بتونید حداقل یک سال بپوشیدش ؟

(شده من شلوار جینو ۵ سال هم پوشیدم البته بعد ۵ سالم دیگه من سایزم عوض شد به درد اون نمیخوردم وگرنه اون هنوز سالم بود)

با یه حساب سر انگشتی توی مورد اول شما باید توی یک سال ۴ تا شلوار جین بخرید که میشه ۶۰۰ تومن .

اما توی مورد دوم شما با ۴۰۰ تومن یک سال از یه شلوار استفاده کردید و ٢۰۰ هزارتومن هم کمتر هزینه شده.